KE06. Kondensator – niepozorny element o dużych mozliwościach

Typy kondensatorów

Co to jest kondensator

Kondensator można przyrównać do niewielkiego akumulatora. Podłączając do niego napięcie stałe, będzie się ładować. Takim naładowanym kondensatorem można na krótką chwilę zasilić jakiś odbiornik. Jednostką pojemności kondensatora jest Farad. Jest to taka ilość ładunku, która pozwoli na przepływ 1 A prądu przez 1 s, a w tym czasie napięcie spadnie o 1 V. Tak samo w drugą stronę. Ładując kondensator 1 F przez 1 s prądem 1 A otrzymamy wzrost napięcia o 1 V.

Zazwyczaj używane są podwielokrotności:

0,000 001 F 1 uF 1 mikrofarad
0,000 000 001 F 1 nF 1 nanofarad
0,000 000 000 001 F 1 pF 1 pikofarad

Rodzaje kondensatorów

Rozróżnić można dwa główne typy kondensatorów:

  • Stałe – nie posiadają biegunowości, można je podłączyć w dowolny sposób
  • Elektrolityczne – ich budowa sprawia, że mają biegunowość. Jeżeli są użyte w miejscu, gdzie występuje napięcie stałe, to należy zwrócić uwagę na kierunek połączenia. Zawsze na obudowie mają zaznaczone, która końcówka ma być dołączona do wyższego napięcia, a która do niższego.

Typy kondensatorów

Wygładzanie napięcia

Dzięki swoim właściwościom magazynowania energii kondensatory stosuje się do wygładzania napięcia. Na przykład w zasilaczach transformatorowych, gdzie napięcie wyprostowane ma przebieg pulsujący. Po dołączeniu kondensatora otrzymuje się napięcie stałe o przebiegu zbliżonym do liniowego. Zwykle im większa pojemność kondensatora tym bardziej gładki przebieg. Dlatego w tym celu stosuje się głównie kondensatory elektrolityczne. W tej aplikacji należy zwrócić uwagę na kierunek podłączenia kondensatora.

Wygładzanie napięcia

Filtrowanie napięcia stałego

Kondensator służy też do rozdzielenia prądu zmiennego od stałego. Moment ładowania oznacza, że przepływa przez niego prąd. Jak już się naładuje to przepływ prądu ustaje. Wiele elementów elektronicznych wymaga napięcia polaryzacji. Nie jest to nic innego jak napięcie stałe, które cały czas zasila dany element. Do tego dochodzi napięcie zmienne przetwarzanego sygnału. Na przykład dźwięk we wzmacniaczu audio. Żeby oddzielić te napięcia od siebie wystarczy połączyć szeregowo kondensator.

Filtrowanie napięcia stałego

Inne zastosowanie kondensatorów

Właściwości kondensatora są silnie związane z prądem, napięciem i czasem ładowania/rozładowania. Jeżeli będziemy kontrolować napięcie i prąd ładowania to będziemy też kontrolować czas. To daje cały szereg nowych możliwości, które tworzą zupełnie nowe i obszerne tematy do dyskusji, dlatego tutaj je tylko wymienię:

  • Opóźnianie sygnałów
  • Filtry częstotliwości
  • Oscylatory
  • Generatory
  • Kształtowniki napięcia

Napiszcie w komentarzu czy wolicie takie krótkie formy informacji. Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem. Pozdrawiam. Hej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.