Elektronika. Wprowadzenie do nowej serii. KE000
Elektronika jako hobby
Elektronika jest jedną z ciekawszych i najszybciej rozwijających się dziedzin techniki. Chyba nikt nie ma wątpliwości jak ona jest ważna w naszym życiu. Cała masa otaczających nas urządzeń ma różne zadania. Od dawania nam rozrywki po ratowanie życia. Teraz praktycznie każdy z nas ma w domu radio, telewizor, komputer, smartfon, pralkę, mikrofalówkę i wiele, wiele innych.
Ta dziedzina wyewoluowała dość znacznie i dzieli się na wiele poddziedzin, które same w sobie są ogromne. Na przykład technika audio, automatyka przemysłowa i domowa, sprzęt komputerowy, narzędzia diagnostyczne, systemy samochodowe i inne. To sprawia, że dla wielu ludzi to jest „czarna magia”.
Czy to znaczy, że nie można się tego nauczyć i wykorzystać we własnym domu? Oczywiście, że nie! Można i jest to fascynujące. Poznawanie właściwości prądu i to w jaki sposób możemy nim manipulować, daje dużo satysfakcji. I jest to wbrew pozorom dużo prostsze niż 20 lat temu, kiedy sprzęt był dużo prostszy w budowie.
Jeśli zawsze Cię ciekawiło co jest w środku radia czy zabawek i chciałeś to pojąć to ta seria, którą zaczynam może Ci się przydać. Jeżeli chcesz wiedzieć jak coś działa, to zrób to lepiej sam! :).
Dla kogo będzie seria o elektronice?
Dostałem informację, że tutejsza młodzież szkolna interesuje się tematem lutowania i chcieliby, żeby ktoś ich tego nauczył. Przemyślałem sprawę i doszedłem do wniosku, że po co komu umiejętność lutowania, jeżeli nie wie DLACZEGO coś trzeba zlutować. Trzeba ten temat wyjaśnić szerzej, żeby to dało jakiś sens.
Na początku będę pisał o podstawach, które są ogólnie znane dla starszych, jednak są niezbędne do rozpoczęcia zabawy przez młodszych. Nie oznacza to oczywiście, że nie warto odświeżyć swojej wiedzy w tym temacie nawet jak się ją ma.
Dla osób starszych mam propozycję dołączenia się do zabawy i pisanie w komentarzach o swoich początkach z elektroniką. Na pewno pamiętacie jak lubiliście poznawać nowe triki i słuchać ciekawych historii od osób doświadczonych. Teraz to Wy możecie inspirować kolejne pokolenia.
Co będziesz potrzebował, żeby się uczyć elektroniki?
Na początek trochę chęci i zainteresowania. Żeby dobrze zrozumieć i „poczuć” o co chodzi, trzeba będzie przyswoić trochę wiedzy. To tak jak z jazdą na rowerze. Z otwartymi oczami będziemy wiedzieć gdzie jedziemy, a z zamkniętymi zrobimy sobie krzywdę. I w elektronice chodzi o to, żeby wiedzieć co się robi.
W tym momencie przyda się trochę samozaparcia. Z samego czytania nie nauczymy się zbyt wiele. Opisywane połączenia należy wykonać samemu. Na tym polega cała zabawa. Na skompletowaniu potrzebnych części i właściwym ich połączeniu. Jeżeli wcześniej tego nie robiłeś to gwarantuję Ci, że poczujesz satysfakcję z własnoręcznie uruchomionego obwodu.
Teraz dodamy szczyptę odwagi. Jeżeli czegoś nie do końca zrozumiecie to piszcie komentarze, żeby pisać krócej i bardziej na temat. A może będziecie głodni wiedzy? Wtedy piszcie, że wolicie długie artykuły. Możecie pytać o to czego brakuje. Postaram się odpowiedzieć.
Części elektroniczne będą jak najbardziej potrzebne. Będę się starał pokazać kilka sposobów na ich zdobycie. Od demontażu ze starych płyt z elektroniką po zakup w sklepie. Chciałbym, żeby to był materiał szkoleniowy dla grup młodych ludzi więc będę szukał najtańszych opcji. Tak, żeby jak najwięcej osób mogło z tego skorzystać.
Narzędzia też będziemy używać najprostsze i najtańsze. Myślę, że większość z Was może wykorzystać to co już ma w domu. W razie potrzeby powrzucam linki, gdzie można je zakupić.
Co z tego będziecie mieć?
Każdy artykuł będzie wnosił nową porcję wiedzy lub umiejętność. Dowiecie się:
- do czego służą elementy elektroniczne
- jakie są właściwości prądu i jak je wykorzystujemy
- jakie są narzędzia i jak je zastosować
- jak pracować bezpiecznie
- jak budować własne urządzenia elektroniczne
- jak to zastosować w praktyce
Do tego mam nadzieję, że będziecie się dobrze bawić. Zapraszam!